Hřiště Solidarita

Komentáře k záměru výstavby

Florbalová škola vůbec nemá špatné PR. Na svých stránkách zveřejnila zprávu k plánovanému projektu haly. Jenže... když jsme se nad jejich profesionálním PR článkem zamysleli, našli jsme pár "drobných" nesrovnalostí i zavádějících nebo chybějících informací.

Tak jsme to, s dovolením, okomentovali. Tady je plné znění i s našimi komentáři:

 

http://www.fbsbohemians.cz/clanek_3677_florbaliste-bohemians-jednaji-s-mestem-o-vystavbe-sportovniho-centra

 

Florbalová škola zahájila s podporou dalších sportovních subjektů jednání s Magistrátem hlavního města Prahy a městskou částí Praha 10 ohledně možnosti výstavby sportovního centra. To by v budoucnu sloužilo nejen florbalu, ale také žákům základních škol, široké veřejnosti a dalším halovým i nehalovým sportům.

 

Neoddiskutovatelný problém s nedostatkem pražských sportovních hal aktivně řeší sportovci z FbŠ Bohemians. Propojením základní školy, místních sportovních klubů, Magistrátu hl. m. Prahy a městské části Praha 10 by mohl vzniknout projekt veřejné multifunkční sportovní haly při základní škole Brigádníků. „Ať už vaše dítě dělá jakýkoli halový sport v Praze, nedostatek vhodných sportovišť negativně ovlivňuje jeho tréninkový proces. Narážíme na problémy přeplněných hal a pozdních časů tréninků,“ říká Tomáš Grigar, šéftrenér pražských Bohemians.

Náš komentář: Problém přeplněných hal pro nás ve skutečnosti znamená, že kapacita haly bude opět využitá na maximum. Trvale zvýšená dopravní zátěž v obytné zóně by tedy byla neoddiskutovatelnou smutnou realitou, a to až do pozdních večerních hodin.

 

 

Zástupcům FbŠ Bohemians se podařilo zkoordinovat kroky všech stran a aktuálně hlavní město Praha zvažuje financování výstavby projektu. Vznik multifunkčního centra je zatím v prvních fázích přípravy záměru.

Náš komentář: Proč je už dlouho problém udržovat hřiště, ale „zvažuje se financování výstavby“ obří betonové haly o třech patrech těsně vedle školy?

 

 

Zpracovaná studie je pouze koncepcí představy o objektu, sloužící ke komunikaci s městskou částí a MHMP. Zároveň by tato studie měla být podkladem k procesu participace s veřejností a celkové diskuzi o záměru.

Na pozemku opuštěného hřiště vedle ZŠ Brigádníků by mohlo vzniknout jedno z nejmodernějších míst pro sportování pražských dětí a veřejnosti. Dostupný krytý multifunkční prostor, fitness, regenerace, cvičební sál, venkovní plochy pro outdoorové aktivity a zeleň pro trávení volného času s vlastním parkovištěm, by kromě sportovců sloužily i žákům základní školy a široké veřejnosti.

Náš komentář: Jaká logika velí zrušit údajně opuštěné sportovní hřiště (ve skutečnosti ho využívají sportovci, místní děti i základní škola na tělocvik), aby mohlo „vzniknout jedno z nejmodernějších míst pro sportování pražských dětí a veřejnosti?“ Opravdu je nutné zase zavřít děti v hale? Pohyb venku někomu vadí?

 

 

Svou radost z tréninků a pohybu by v hale po celý rok nesdíleli jen florbaloví klokani, ale také házenkáři, veřejnost, futsalisté, volejbalisté, badmintonisté, judisté, pozemní hokejisté a zástupci dalších sportů. Moderně řešená hala by navíc umožnila díky teleskopickým tribunám vytvořit prostor pro soutěžní sportovní události s důstojnou diváckou kulisou.

Náš komentář: My to čteme jako „sebereme dětem na Solidaritě hřiště u základní školy, abychom mohli začít vydělávat na pronájmu obří moderní haly.“ Vy ne?

 

 

„Naším cílem je, aby se v nově vzniklém areálu setkávala komunita místních závodních i rekreačních sportovců, která je na Praze 10 tradičně velmi silná. Ve sportovně vyspělých zemích je samozřejmostí, že děti mají velmi kvalitní zázemí pro sport a pohyb přímo v lokalitě bydliště a nemusí za ním dojíždět přes celé město tak, jak tomu v Praze často bývá,“ říká Jakub Doubrava, statutární zástupce Bohemians.

Náš komentář: Na Praze 10 je opravdu silná komunita sportovců. Máme obrovský areál v Edenu, sportoviště na Hagiboru, na Hamru, nespočet menších areálů. To je skvělé. Jen nechápeme, proč tedy někdo chce zastavět sportovní hřiště, jediné venkovní a veřejně přístupné v širokém okolí.

 

 

V FbŠ Bohemians věří, že se jim ve spolupráci se všemi subjekty včetně veřejnosti podaří projekt úspěšně realizovat a navýšit počet pražských sportovišť o moderní víceúčelové sportovní centrum.

Náš komentář: My doufáme v pravý opak. A uděláme pro to všechno. Hala je určitě skvělý nápad a zaslouží si realizaci. Ale ne místo existujícího hřiště, ne v místě, kde dopravní obslužnost nemá realistické řešení, a ne za cenu zastavění jediné volné plochy na unikátním sídlišti Solidarita.

 

 

SPORTOVNÍ CENTRUM V ČÍSLECH:

V nejvyšším místě by objekt dosahoval výšky třípodlažní budovy, která výrazně nepřevýší okolní zástavbu. Celková plocha navrhovaného pozemku je 8414m2 a záměr počítá se zastavěnou plochou cca 2390m2.

Náš komentář: „...třípodlažní budovy, která výrazně nepřevýší okolní zástavbu“ je nejspíš míněno jako vtip. Sousední škola je jednopodlažní, řadové domky dvoupodlažní. Takže třípodlažní halu s teleskopickými tribunami musíme nutně považovat za další nechtěnou expanzi panelákoidních struktur do prostoru Solidarity.

 

 

Volná plocha pozemku 6024m2 by byla trvale přístupná veřejnosti a bylo by na ní umístěno venkovní outdoorové sportoviště, prvky pro aktivní trávení volného času, zeleň a parkoviště.

Náš komentář: Minimální plocha pozemku jen pro parkoviště pro 66 aut je 2 200 m2 (jak se píše v záměru haly zde: https://www.sportovniprojekty.cz/hala-fbs-bohemians/), čísla tedy poněkud nesedí.

 

 

O kapacitu sportovišť by se dělily hlavní cílové skupiny předpokládaným způsobem: 16% školáci, 39% místní veřejnost a 45% místní sportovní kluby.

Náš komentář: Fascinující je popisované rozdělení využití – místní veřejnost, místní sportovní kluby, žáci? Skutečně? Tak proč se o pár odstavců výš píše něco docela jiného: “Svou radost z tréninků a pohybu by v hale po celý rok nesdíleli jen florbaloví klokani, ale také házenkáři, veřejnost, futsalisté, volejbalisté, badmintonisté, judisté, pozemní hokejisté a zástupci dalších sportů. Moderně řešená hala by navíc umožnila díky teleskopickým tribunám vytvořit prostor pro soutěžní sportovní události s důstojnou diváckou kulisou.“

 

A závěrem: Místo sportu na veřejně přístupném venkovním hřišti si mají naše děti platit hodiny v hale? Vážně?