Hřiště Solidarita

Situace kolem hřiště ZŠ Brigádníků

Kde to je a čím je to místo zajímavé?

Tady je celkem vypovídající článek o lokalitě Solidarita, která je považována za unikátní a urbanisticky příkladně řešenou: https://bydleni.idnes.cz

 

Tady je letecká mapa místa (je z ní dobře patrné, že hřiště je nedílnou součástí lokality Solidarita): www.google.com/maps

Kdo a proč chce stavět florbalovou halu?

Florballová škola Bohemians přišla s vizí na hřišti u ZŠ Brigádníků postavit halu pro 1200 lidí a parking 80 aut, píšou o tom na svém webu: www.fbsbohemians.cz

 

Jiná verze jejich projektu je zde: https://www.sportovniprojekty.cz/hala-fbs-bohemians/ 

 

Bohemians má v současnosti halu na Hagiboru. Ta chátrá, navíc v nedávné době došlo k prodeji pozemků rusky hovořícímu člověku, nyní se uvažuje o zbourání jejich stávající haly.

V minulosti byl pro stavbu florballové haly zvažován pozemek naproti Ďolíčku ve Vršovicích, je to tento: www.google.com/maps   

Podle dostupných informací by financování haly pro FBS Bohemians zajistil Magistrát hlavního města Prahy, tedy veřejný rozpočet. Otázkou zůstává, proč nevolí levnější a smysluplnější variantu revitalizace stávajícího hřiště, které je v širokém okolí jedinou veřejně přístupnou sportovní plochou pod širým nebem.

Co na to místní?

Místní obyvatelé opakovaně a dlouhodobě žádali Městskou část Prahy 10, aby investovala do revitalizace hřiště – široko daleko jediného veřejně přístupného sportoviště (pokud nepočítáme malou venkovní posilovnu u Billy v Olšinách).

 

Hřiště využívají žáci ZŠ při tělocviku, když je hezky, aktivně se tu sportuje, i když nyní kvůli špatnému stavu sportovní plochy samozřejmě v menším rozsahu, než by bylo možné. Zanedbaná tartanová plocha je denně plná dětí. Na hřiště chodí místní běhat a provozovat další sporty, pořádají se zde společenské akce, jezdí si sem lidé zahrát softball, pořádají se zde workoutové lekce.

 

V současnosti existují minimálně dva návrhy, jak by bylo možné hřiště revitalizovat za současného zachování charakteru veřejně přístupného sportoviště pod širým nebem, můžete si je prohlédnout v sekci Ke stažení.

Jak se k projektu staví vlastník pozemku (Magistrát HMP) a ÚMČ Praha 10?

Vlastníkem pozemků je magistrát. Územní plán stavbu sportovní haly umožňuje.  

ÚMČ PRAHA 10 podle svého tvrzení s hřištěm nemůže nic dělat, protože pozemky jsou magistrátu a nejsou ve správě Prahy 10. Ale pak není zřejmé, proč revitalizaci PARKU SOLIDARITA, který je taky pozemkově magistrátu a není ve správě Prahy 10, řešit bez problémů může.

 

Zde  je scan usnesení MČ Prahy 10. Zvláštně nicneříkající o charakteru projektu třípodlažní haly s teleskopickými tribunami a kapacitou přes 1 000 lidí. Co vše se neschová pod kouzelnou formulku „podpora sportování“ ;)

 

Obyvatelé Solidarity již v minulosti žádali ÚMČ Praha 10, aby si zažádal na magistrátu o svěření pozemku hřiště do své správy. ÚMČ P10 žádost podal, ta ale nebyla nikdy vyřízena, tj. ani schválena, ani zamítnuta.

Osoby a obsazení

Florbalisté Bohemians záměr představili na sportovním výboru magistrátu, ten to podporuje.  

 

Radní pro sport Petr Dolínek (ČSSD) podle více zdrojů záměr podporuje, sám nyní popírá, že by měl na projektu nějaký zájem.

 

Na MČ P10 záměr podporuje radní pro sport Zoufalík, sportovní výbor a vedení ZŠ Brigádníků a školek. Argumentem je, že v P10 chybí obecně haly pro sport.

 

Ale například  Vedoucí referátu rozvoje veřejných prostor při ÚMČ Praha 10, Ing. Arch. Jiří Zákostelný, se záměru spíš diví. Ptá se, jak záměr zapadá do aktuálního procesu řešení zklidnění dopravy v okolí parku. Má důvodné pochybnosti, jak bude například vyřešen příjezd autobusů se sportovními týmy.

 

Zatím to vypadá, že projekt haly táhne část politické reprezentace, odborníci se k němu stavějí skepticky.

Co na to ZŠ Brigádníků?

Hřiště bezprostředně sousedí se základní školou, škola jej využívá na tělocvik, když je hezky.

ZŠ a školka mají slíbeno, že budou moct halu částečně využívat.

Tělocvičnu škola má. Nabízí se otázka, jestli druhá tělocvična na úkor jediného venkovního sportovního hřiště v širokém okolí dává smysl.  

Podle slov ředitelky ZŠ, Aleny Polanské, bude škola ráda za jakoukoli změnu k lepšímu, současný stav hřiště je pro ně rovněž neuspokojivý.

Existují však důvodné pochybnosti, zda sliby škole budou dodrženy. Podobnou situaci jsme tu už zažili v případě bývalé MŠ na rohu ulic Dvouletky a Úvalská. Prostory má v současnosti v pronájmu Green Point za neuvěřitelných 7 Kč/m2 za rok!! Podle smlouvy zde mělo do čtyř měsíců od podpisu vzniknout i brouzdaliště pro děti. Jaká je situace dnes, se může každý přesvědčit na vlastní oči. Kdo uvidí brouzdaliště jako první a napíše nám na facebook, vyhrává klíčenku.

Co říkají ti, kteří halu podporují?

Je lepší postavit na hřišti sportovní halu než parkoviště nebo supermarket.

Náš komentář: Tento argument je zjevně manipulativní, snaží se zastrašit. Muselo by dojít ke změně územního plánu, který dnes počítá výhradně se sportovištěm, a to není zcela jednoduchá záležitost, dokonce ani na vyhlášené Praze 10.

 

Praha má málo sportovních hal a sportovišť.

Náš komentář: To je možné. Tím spíš nedává smysl zastavět halou jediné otevřené a veřejně dostupné sportovní hřiště v širokém okolí. Nabízí se například pozemek současného parkoviště naproti Ďolíčku, o kterém se v souvislosti se stavbou haly počítalo už dříve. Tam kvůli hale nepřijde škola o hřiště.

 

Místní obyvatelé, kluby a škola budou moci halu dále využívat.

Náš komentář: Možná. Ne však zadarmo. A je otázka, zda časem nedostanou přednost úzce profilované sportovní kluby odjinud. A stále zůstává otázka, jak to prospěje místním dětem. Ty nepůjdou z vlastní vůle na lekci squashe. Na otevřeném hřišti mají mnohem lepší šanci budovat zdravý vztah k všestrannému pohybu v kolektivu svých kamarádů.

Čeho se bojí místní obyvatelé?

  • Stavebního ruchu a omezení v místě – tuny betonu a prefabrikované části musí přivézt těžká nákladní auta, jeřáby budou kazit klid i výhled.
  • Ohrožení bezpečnosti dětí na cestě do školy i ze školy, každé ráno, každé odpoledne.
  • Toho, že druhý stupeň ZŠ (sousedí se stavbou) nebude mít klid na výuku.
  • Děti přijdou o možnost sportovat venku, místo hřiště tu bude betonová kostka a parkoviště.
  • Škole sice slibují, že bude moct halu zčásti využívat na tělocvik, ale víme, jak to tady chodí – viz např. bývalá školka a hřiště na rohu Dvouletky a Úvalské, kde se sliby plnily jen první rok, pak už nikdy.
  • Po dokončení haly silniční provoz v obytné zóně vzroste na neúnosnou úroveň.
  • Parkování se stane nemožným. „Kapacita parkování při utkání včetně 500 diváků 66 aut,“ píše se v původním záměru stavby haly. Novější návrh počítá s kapacitou haly 1 200 lidí. Kde každý den zaparkují všechna ta auta? (Když počítáme, že jedním autem přijedou dva lidé, což není v Praze obvyklé, častěji jezdí každý sám, zbývá i při počtu 500 lidí v hale 184 aut, která nemají kde zaparkovat. Celková parkovací kapacita ulice Brigádníků v úseku od školy až po ulici Úvalskou je 100 aut, sami víte, že je plně využitá rezidenty.) A to parkovišti padne  za oběť pro oněch 66 aut 2 200 m2 současného hřiště.
  • Kudy projedou autobusy se sportovními týmy? Kolem školy? Slepou ulicí Novostrašnickou, která je téměř vždy plná parkujících aut a dodávek kolem výdejního místa zásilkových služeb, areálů Peugeot a Best Drive? Přijdeme kvůli parkovišti i o část aleje? Otázky, samé otázky.
  • Zvýšený pohyb cizích lidí znamená i větší strach o naše majetky – auta, byty.
  • Solidarita je žádané bydlení právě kvůli geniu loci, relativnímu klidu a příkladně dobře řešenému veřejnému prostoru.

 

Je opravdu nutné jediné místní veřejně přístupné sportoviště (bez rozumné příjezdové cesty) zastavět obří halou a parkovištěm?

Situace kolem hřiště ZŠ Brigádníků

pozemek naproti Ďolíčku ve Vršovicích